web analytics

Batıkent Elektrik Ustası Açıklıyor: Elektriğe Zam Yolda!

2016 yılı Haziran ayı ortasına geldiğimiz şu günlerde hava sıcaklıklarında görülen ani yükselişle birlikte bunaltıcı günler yaşamaya başladık. Bunun yanında Ramazan ayı içerisinde olmamız da niyetli kişilerin sıcaklıklardan daha fazla etkilenmesine yol açıyor. İşte bu nedenlerden dolayı son birkaç haftada klima kullanımı da hat safhaya ulaştı. 

Elektrik tüketimi arttı

Özellikle klima kullanımına bağlı olarak son birkaç haftada elektrik tüketimi artmış bulunmaktadır. Hava sıcaklıklarının pik yaptığı öğle saatlerinde klima kullanımının artması sonucu tüketim miktarı yaklaşık 35.000 megawattan 40.000 megawatt seviyelerine ulaşıyor. Bu oran tüketim miktarının %15 civarında artması anlamına gelmektedir. Fiyatlara bakıldığında ise günlük yaklaşık birim elektrik tüketim fiyatı 11,5 kuruştan önce 15,5 kuruşa sonrasında ise 17,8 kuruşa yükselmiş bulunmaktadır. Bu tüketim artışı artarak devam edecek olursa önümüzdeki aylarda birim fiyatların 25 kuruşlara kadar çıkabileceği söylenmektedir. Kaba bir hesap yapacak olursak %100’ün üzerinde artış gösteren bir elektrik faturası karşımıza çıkabilir!

Peki ben klima sahibi değilim? = Ülke genelinde elektrik birim fiyatları yükseleceği için bu zamlar herkesi ilgilendirecektir.

Arz talep dengesi sonucu ortaya çıkan denge fiyat maalesef yükselecek gibi görünmektedir. Talebin artışına karşılık olarak arzın yetersiz kalması (yani benzetme yapacak olursak: karaborsa) sonucu ilerleyen günlerde bizleri %100’lere varan elektrik zamları bekliyor dersek yanılmış olmayız. Yine de bekleyip göreceğiz!

 Batıkent Elektrik Ustası yazdı…